Czytanie książki może być idealnym sposobem na relaks po długim dniu lub długim tygodniu. Kiedy potrzebujesz się zrelaksować, zawsze fajnie jest uciec do świata literatury. A teraz, dlaczego nie zająć się tym bardziej? Oczywiście nadal możesz czytać samodzielnie, ale co, gdybyś należał do klubu czytelników?

Wszyscy słyszeliśmy o klubach książki. Widzieliśmy pisane o nich książki, filmy o przyjaciołach w klubach książki. Wyglądają zabawnie i zachęcająco. Grupa bliskich osób czyta książki, omawia je i zwykle pije herbatkę. To poczucie wspólnoty jest możliwe do stworzenia, więc dlaczego nie być pionierem własnego klubu książki?

Jeśli nadal to czytasz, sprawdziłeś już media społecznościowe i biblioteki, aby sprawdzić, czy istnieją kluby książki. Nie ma żadnego?! Nie martw się, stworzysz pierwszy!

Jak więc założyć własny klub książki? Cóż, przejrzyjmy listę rzeczy, które warto rozważyć przed rozpoczęciem pierwszego spotkania klubu książki - znajdziesz je w tym poście.


Dlaczego Warto Klubować?

W dwóch zdaniach powiem Ci skąd o tym wszystkim wiem. Kiedyś obejrzałem następujący filmik. Zainspirował mnie do tego, żeby być tym tańczącym człowiekiem. Założyłem spotkanie na MeetUp (sieć społecznościowa ludzi, którzy chcą spotykać się w realu) i poszedłem na nie. Przez pierwsze kilka tygodni nikt nie przychodził. Po dwóch miesiącach było nas już 5 osób. Teraz po 6 miesiącach jest 100 osób w grupie i spotkania odbywają się nawet beze mnie. Możesz sprawdzić to tutaj.

Tak było w Hiszpanii, natomiast teraz zaczynam od zera w Polsce, możesz dołączyć na meetupie albo na facebooku.

To plakat klubu książki, który zacząłem w rodzimym kraju (znajdujemy się w Łodzi):

Dlaczego warto założyć własny klub książki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć założenie własnego klubu książki. Pomysł zebrania grupy podobnie myślących osób, aby wspólnie czytać i cieszyć się książkami, jest satysfakcjonującym doświadczeniem.
Tworzysz bezpieczne środowisko do czytania, dyskusji, refleksji i dalszego zrozumienia tego, co prawdopodobnie przeczytasz. Wartość z takich dyskusji może być niesamowita. Ty i Twój klub książkowy zyskacie cenną perspektywę i zobaczycie, jak ta sama praca może tworzyć wiele różnych opinii.
Poza tymi początkowymi powodami, innym powodem, dla którego powinieneś założyć klub książki - poza miłością do literatury - jest potrzeba społeczności. W każdym klubie po jakimś czasie pojawią się ścisłe więzi między ludźmi. Mogą stać się czymś więcej niż tylko grupą ludzi, którzy po prostu czytają i dyskutują o książkach.

Co Czytać w Nowym Klubie Książki?


Klub możesz zacząć od tzw. Cichego Czytania czyli pozwolić uczestnikom na czytanie wybranych przez siebie tytułów a następnie na dzielenie się wrażeniami. Jeśli jest was więcej, możecie mieć cykliczne spotkania na których czytacie jeden tytuł ale w takim wypadku przygotuj się na pewne ryzyko.

Pamiętaj, że po wybraniu książki nie wszyscy się z nią zgodzą. Dokonaj wyboru tak demokratycznego, jak to tylko możliwe. Na przykład, możesz pozwolić wszystkim na przesłanie opcji, a członkowie na nią zagłosują. Pomyśl o poszerzeniu swojego świata czytania i poszukaj pracy, która może nawet stanowić dla ciebie wyzwanie. Nie jest to w żaden sposób wymagane, ale może powiększyć Twoje horyzonty.

Upewnij się, że to, co zostało wybrane, jest łatwo dostępne dla wszystkich. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest zmuszenie swoich członków do zakupu książki, której nie mają zamiaru czytać. Książki nie są tanie, więc czasami może być konieczne zaoferowanie alternatywy, aby ludzie nie czuli się zmuszeni do kupowania czegoś, czego nie chcą. Możesz spróbować znaleźć książkę na YouTalky, być może znajdzie się ktoś, kto chciałby się nią podzielić.

Gdzie Organizować Własne Spotkania Klubu Książki?


Niezbędne jest ustalenie praktyki, gdzie te spotkania będą się odbywać. Dostępne są opcje, aby upewnić się, że uda Ci się zachować bezpieczne środowisko, zapewniając jednocześnie poziom przyjemności i ciszy (przynajmniej na początku). Ludzie chcą miejsca, w którym jest cicho i gdzie mogą rozmawiać, ciesząc się swoim towarzystwem i ewentualnie kilkoma drinkami i przekąskami.

Niektóre grupy, które spotykają się osobiście, stosują metodę goszczenia na zmianę. Oznacza to, że każdy członek grupy gości w swoim domu przynajmniej raz w cyklu. Jeśli Twój dom nie jest miejscem, w którym goście mogą być przyjmowani, znajdź miejsce publiczne, które odpowiada potrzebom grupy.

Jak Zarządzać Klubem Książki?


Internet znacznie ułatwił zarządzanie klubem książki. Możesz używać aplikacji do przesyłania wiadomości, aby komunikować się, ustalać daty, przesyłać pomysły, głosować, przypominać ludziom o przekąskach lub godzinach. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, efektywniej zarządzać klubem książki dzięki technologii.


Poza stroną komunikacyjną, inną rzeczą, którą powinieneś rozważyć, jest zorganizowanie spotkań. Pozwolenie, aby to wszystko się po prostu stało, może być niebezpieczną ścieżką. Zamiast tego chcesz, aby było to korzystne dla wszystkich zaangażowanych, aby każdy miał szansę zabrać głos. Możesz użyć następujących portali:

Unikaj nieprzychadzaczy!


Komunikuj się, nie dyktuj. Być może chcesz być liderem, ale pamiętaj, jak cienka może być granica między przywództwem a dyktaturą. Chcesz, aby wszyscy czuli się swobodnie, zgłaszając sprzeciw wobec wyboru książki lub opinii. Chcesz zdrowej dyskusji! W przeciwnym wypadku Twoja grupa szybko zniknie, a krzesła pozostaną puste.
Słuchaj innych, nie ignoruj ​​ich opinii. Dziel się perspektywami i pozwól poszczególnym członkom twojej grupy rozwijać się i uczyć z książek oraz rozmów wokół tych książek. Może zadać kilka pytań dotyczących książki. Na przykład: „Jak się czułeś?” lub „Czy nauczyłeś się czegoś nowego z tej książki?”.


Unikaj podejmowania zobowiązań, których nie możesz dotrzymać. Organizuj spotkania cyklicznie i nie przejmuj się jeśli nikt nie przyjdzie. Na początku możesz postarać się o rozpowszechnienie idei wśród znajomych i ludzi z okolicy.

Plakat w jednej z pobliskich bibliotek.

Marketing


To ważne, posiadanie pięknego plakatu informacyjnego, który można by umieścić w bibliotekach i miejscach kultury może się opłacić!
Tutaj masz link do plakatu, który zrobiłem w Figma, możesz ściągnąć projekt na swoje konto i pozmieniać dane.

Podsumowując…

Jeśli zastanawiasz się, czy naprawdę powinieneś to robić, odpowiedź brzmi: tak. Korzyści płynące z klubu książki znacznie przewyższają negatywne skutki zakładania i prowadzenia klubu książki. Masz szansę uczyć się, czytać więcej, angażować się w społeczność, tworzyć nowych przyjaciół i wiele więcej.
Kluby książek często wykraczają poza swoje początkowe intencje i robią znacznie więcej niż tylko czytanie. Książki są sztuką i mają na celu zjednoczenie ludzi o podobnych poglądach, aby mogli cieszyć się i nawiązywać kontakt. Więc na co czekasz?